Navigation Menu+

Serwis podwozia samochodów ciężarowych

Posted on Sty 7, 2018 by in Serwis i naprawa |

Układ zawieszenia spełnia bardzo ważne funkcje dla zachowania bezpieczeństwa kierowcy podczas jazdy. Jego głównym zadaniem jest bowiem zapewnienie stabilnego zachowania się pojazdu na trasie przejazdu i ułatwienie operatorowi sztuki panowania nad nim podczas rozwijania dużych prędkości. Zawieszenie kół pojazdu ciężarowego powinno więc w taki sposób pochłaniać udary pochodzące z podłoża, aby cała jego konstrukcja była narażona jedynie na nieznaczne drgania. Szczególną rolę do spełnienia posiadają tutaj amortyzatory, które powinny ochraniać koła pojazdu przed ich oderwaniem od podłoża.

Wymiana amortyzatorów i resorów w ciężarówkach

Jak już wspomniano amortyzatory stanowią bardzo ważną część podwozia samochodów ciężarowych. Od ich miękkości zależy w jaki sposób pojazd dostawczy będzie reagował podczas rozwijania dużych prędkości i w jakim stopniu będzie narażony na wypadnięcie z trasy. Wobec tego serwis amortyzatorów musi być przeprowadzany przez najwyższej klasy fachowców, którzy przy posiadaniu dostępu do najnowszych narzędzi naprawczych będą w stanie dostosować wszystkie parametry techniczne amortyzatora do wymagań konkretnego pojazdu. Wsparciem dla pracy amortyzatorów powinny być resory, stanowiące jeden z elementów resorujących. Dlatego pracownicy warsztatów obsługujących samochody ciężarowe posiadają dostęp nie tylko samych resorów, ale też do uchwytów i gniazd oraz elementów mocowania sprężyn i wszelkiego rodzaju sprężyn stalowych. Korzystając z nich są w stanie dokonywać wymiany lub naprawy resorów.

Wymiana centralnego elementu zawieszenia ciężarówki

Centralną część zawieszenia ciężarówki zajmują osie przednie i tylne, które spełniają rolę elementów nośnych kół samochodowych. Przednie osie są tak zbudowane, że zwalniają miejsce na silnik i pozwalają na niskie prowadzenie ramy. Natomiast osie tylne spełniają funkcje napędowe. Ich wymiana stanowi więc jedną z najpoważniejszych napraw samochodów ciężarowych. W jej zakres wchodzi montaż części zamiennych i wszelkiego rodzaju innych komponentów, a w tym wahaczy czy łożysk wału napędowego.